Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Avusturya’da Alevilik Resmen Anayasada…
alevilik-avusturya-anayasasinda

Avusturya’da  kabul edilen yeni yasa uyarınca, Alevi bayram ve anma günleri, resmi gün olarak kabul edildi. Böylece Alevilik de ilk kez bir ülkede yasalara girmiş oldu.

 

RESMEN TANINDI

Avusturya’nın yaptığı yeni düzenleme ile, Alevilik de yasalara girdi, Alevi resmi bayram ve anma günleri tatil oldu. Yeni yasa ile beş önemli Alevi inanç günü yasada adlarıyla yer aldı. Kurban Bayramı, Aşure günü, Newroz, Hızır ve Gadir Hum (Velayet) bayramı Alevi cemaatinin kutsal günleri olarak resmen tanındı. Ayrıca Viyana Üniversitesi bünyesinde kurulacak Teoloji Fakültesinde Aleviliğin ayrı, bağımsız bölüm olarak yer alması da karara bağlandı.

 

TÜRKİYE’DE ALEVİLİK İNKAR EDİLİYOR

Avrupa’nın bir çok ülkesinde Alevilik tanınırken, Alevilerin anayurdu olan Türkiye’de Alevilik tanınmıyor. İslamcı AKP Hükümeti’nin iktidarda olduğu Türkiye’de Alevilere yönelik inkar ve asimilasyon politikaları 13 yılda zirve yaptı. Alevilerin ibadethanesi cemevi devlet tarafından tanınmıyor.

Okullarda Alevi öğrencilerine zorla sünni islam dersleri veriliyor. AİHM kararına rağmen hükümet Alevilerin haklarını yok sayıyor.

 

BİLGİLER
tarafından 03 Mart 2015 - 01:40 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 322 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ

Yoruma Kapatildi.